Ilmus raamat apteekide ajaloost

Head kutsekaaslased!

Mul on rõõm teada anda, et ilmus kauaoodatud raamat „Eesti apteekide ajaloost“, mis annab ülevaate meie põlisapteekide ajaloost kuni 1940-nda aastani.

Kasutan väljendit „põlisapteekide“, sest Eestile oli omane kuni käesoleva sajandi alguseni, et igas külas või piirkonnas oli üldjuhul üks apteek korraga. Väikeseks erandiks olid vaid Tallinn ja Tartu, kus apteekide arv kesklinnas oli rahvastiku tihenduse tõttu suurem.

Raamatu idee algatajaks oli Eesti Apteekrite Liit, kes 1990-ndate aastate alguses tellis Heino Gustavsonilt apteekide ajalugu käsitleva ülevaate, mis oli kavas raamatuna välja anda. Kahjuks jäi töö aastakümneteks seisma, kuni Eesti Tervishoiu Muuseumi teadur Kalju Paju unustusse vajanud käsikirja taas päevavalgele tõi ja asus selle väljaandmist korraldama. Käsikirja tuli kontrollida ja täiendada fotodega. Raamatut sirvides tuleb vaid tunnistada tohutud tööd, mida on ära teinud nii Heino Gustavson, kes koostas raamatu tekstiosa, kui ka Kalju Paju, kes varustas raamatu illustreeriva pildimaterjaliga. Arvukas fotomaterjal on pärit nii Eesti Apteekrite Liidu arhiivist, eesti muuseumide ja arhiivide varasalvedest kui ka tuntud kollektsionääride erakogudest.

Raamatu ilmumine just praegu on väga sümboolne, sest oleme ju teostamas apteegireformi ja iseseisev apteek on taas reaalsuseks saamas. Raamat apteekide ajaloost pakub huvi kindlasti ka koduurijatele ja ajaloohuvilistele inimestele, võimaldades „dešifreerida“ seni identifitseerimata apteegifotosid ja andes neile apteegimajadele ka inimliku mõõtme, tuues ära apteekrite nimed, kes aegade jooksul on neis majades apteegipidamisega tegelenud.

Loodetavasti jõuab raamat peagi ka raamatukauplustesse, kuid soovitaksin raamatu omandamiseks pöörduda selle väljaandjate poole, kelleks on Eesti Apteekrite Liit, Eesti Proviisorite Koda, Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts.

Loodetavasti saavad kõik meie kutsekaaslastest huvilised selle ka peagi omandada!

Tervitustega,  

Jaak Koppel

EFS juhatuse liige