Ain Raali pöördumine proviisorite ja farmatseutide poole

Head kolleegid, proviisorid ja farmatseudid!

Kiidan ka omalt poolt proviisor Riina Janno üleskutse heaks (https://docs.google.com/spreadsheets/d/10VNOfEU7MNIbQxQ14pSSTWqFW12_HVVXc__kRg8QKWY/edit?usp=sharing). Ühtlasi tänan ja tunnustan kõiki apteekreid, kes praegu apteekides oma rasket igapäevatööd teevad. Oleme eriolukorras, kus apteeker töötab esmatasandi tervishoiu eesliinil, vajades ka ise kaitset.

Tulenevalt riiklikust ja ülikooli regulatsioonist asendada kontaktõpe e-õppega pidas Farmaatsia instituut vajalikuks suunata alates esmaspäevast meie 5. kursuse apteegipraktikal viibinud tudengid samuti kodusele e-õppele.

Kuid kaitset vajavad ka kutselised apteekrid. Meie kaitsmine on eelkõige meie enda asi, kuid praeguses eriolukorras vajame ka väga head omavahelist koostööd ja tõhusat ning tulemuslikku koostööd omanikega. Ennast kaitses kaitseme ju tegelikult ka oma kolleege ja patsiente, tagades ühtlasi apteegiteenuse jätkumise. Kui me ei säästa piisavalt tõhusalt tervishoiutöötajaid, siis ei ole varsti meid neid, kes kaitsevad meid.

Olen ühe Eesti tippinfektsionistiga olukorda arutanud ja püüdnud koos temaga leida abinõusid apteekrite tervise kaitseks ja süveneva kriisi ohjeldamiseks, millest tulenevad mu järgmised mõtted.

1. Lootus näomaskide abistavale kaitsele pole tulenevalt varustuslikust hetkeolukorrast realistlik. Arvutuslikult vajavad meie apteekrid päevas 5000 näomaski, mida pole sellises koguses kusagilt võtta.

2. Ohtlikuks lähikontaktiks loetakse suhtlemist nakatanuga 1 m kauguselt 15 minuti vältel. Ainus, mida reaalselt teha saab, on suurendada kontaktide distantsi - kas siis kleeplindiga põrandal (nagu nt passikontrolli kollane joon) või sulgeda patsientide sissepääs ofitsiini sügavamatesse osadesse.

3. Asjakohane on kanda kindaid. Vaatamata ebamugavustele.

4. Apteekideski peab kehtima haiglatöötajatega ja muu ühiskonnaga sarnane põhimõte: kes on haige, see püsib kodus, kes haige ei ole, see töötab. Ennemini läheb apteek kinni kui haige apteeker tööle.

5. Vähendada tuleks apteekide lahtiolekuaegu ja samal ajal ka ühe ja sama apteekri töötundide arvu.

6. Kui kriis süveneb, ja seda see mõnda aega kindlasti teeb, võib vajadusel tõesti asjakohane olla rakendada apteegiteenuse osutamise jätkamiseks proviisorite ja farmatseutide reservi.

7. Kui kriis süveneb oodatust veelgi suuremal määral, tuleks kaaluda osade apteekide ajutist sulgemist, koondades tervena püsinud apteekrid vähematesse apteekidesse.

Hoidkem enda ja teiste tervist!

Sügava lugupidamisega,

Ain Raal

 

Farmaatsia instituudi juhataja  
Farmakognoosia professor, PhD  
Meditsiiniteaduste valdkond  
Tartu Ülikool  
Nooruse 1, Tartu 50411  
Tel. 7375288, 5027574  
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.